کتاب نت نگاری آثار تار استاد «بیگجه خانی» به همت محمد عبدلی منتشر شد

« بازگشت به لیست | دوشنبه 1 آبان 1396 در ساعت 0 : 0 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اختصاصی سل.نیوز/ شهروز حیدری: کتاب «مجموعه آثار غلامحسین بیگجه خانی: قطعات موسیقی کلاسیک ایرانی» با نت نگاری، تجزیه و تحلیل محمد عبدلی توسط موسسه فرهنگی ـ هنری ماهور منتشر شد.

نگارنده به عنوان یادداشت در این کتاب نوشته است: این مجموعه با هدف تحلیل شیوه نوازندگی استاد بیگجه ‌خانی طراحی و اجرا شده است. بدیهی است که طراح ناگزیر به درهم شکستن پاره ‌ای از قواعد و عوامل بصری در قیاس با نمونه ‌های مشابه بوده است. با وجود تلاش‌ بسیار برای ثبت تمامی حالات و جزئیات شاید نتوان همه اختلاف‌ های جزئی  موجود در شدت و سرعت اجرا، لحن ارائه صوت، تعادل دینامیک، طنین و نحوه بیان مورد نظر او را حتی هنگامی که آن‌ ها را به وضوح مشخص می‌ کند، به طور دقیق نشان داد. برای رسیدن به چنین خواسته ‌ای محتاج تولید علائم بسیار با تنوع فراوان بودم که این تنوع در تئوری قابل اجرا، اما در عمل کاری سخت و در پاره ای مواقع غیرممکن بود. از آنجا که تمام عوامل و تکنیک ‌ها در اجرا هویتی مستقل دارند ناگزیر برای بخشی از حرکات علائمی را طراحی کردم که امید است مورد قبول واقع شود.

غلامحسین بیگجه خانی فرزند استاد حسینقلی خان از نوازندگان بزرگ تار، در سال 1297  در تبریز متولد شد و از 6 سالگی آموزش تار را نزد پدرش آغاز کرد.

با درگذشت پدر، آموزش هایش را نزد رضا قلی خان زابلی آذر ادامه داد و همزمان با تاسیس رادیو تبریز، فعالیت هایش شکل حرفه ای به خود گرفت و آخرین کنسرتش در سال 63 همراه با گروه «چاوش» برگزار شد.

وی در 24 فروردین سال 66 در بیمارستان 29 بهمن تبریز دار فانی را وداع گفت.

 

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :