اجرای ارکستر سمفونیک تهران به رهبری «شهرداد روحانی» در واپسین روزهای مرداد

« بازگشت به لیست | شنبه 13 مرداد 1397 در ساعت 0 : 0 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اختصاصی سل.نیوز/ سپیده مسعودی: ارکستر سمفونیک تهران به رهبری «شهرداد روحانی» طی روزهای 30 و 31 مرداد در تالار وحدت به روی صحنه خواهد رفت.

در این کنسرت که طناز بیگی به عنوان سولیست ارکستر سمفونیک در یک قطعه نوازندگی خواهد کرد، قرار است قطعات «فانفار برای مردم» اثر آرون کوپلاند، «کنسرتو هارپ» از فرانسوا بوالدیو، «سمفونی شماره 5 در دومینور، اپوس 67» ساخته لودیک فان بتهوون برای علاقمندان اجرا شود.

ارکستر سمفونیک تهران برای اولین بار در 13 آذر 1312 با نام «ارکستر سفونی بلدیه (شهرداری)» به رهبری غلامحسین مین باشیان فعالیت را آغاز می کند و از سال 1324 توسط پرویز محمود تجدید شده و به شکل کنونی درمی آید. این ارکستر که تا به امروز با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده، هدایت توسط چندین رهبر ارکستر را تجربه کرده است.

این ارکستر پیش از این، در تاریخ 14 و 15 تیر ماه با حضور میترا کوته، نوازنده برجسته ایرانی ـ اتریشی از ساعت 21:30 دقیقه قطعات «وکالیز» و «کنسرت پیانو شماره 2» اثر سرگئی راخمانینوف و «سمفونی شماره 9» از آنتون دورژاک را به اجرا درآورد.

لازم به اشاره است، شهرداد روحانی که این روزها رهبری ارکستر مذکور را بر عهده دارد، آهنگساز و رهبر ارکستر، ویولنیست، پیانیست ایرانی مسیر حرکت به سمت موسیقی را از سن پنج سالگی آغاز کرد، زمانی که تحت تعلیم پدر خویش نواختن ویولن را آموخت. هنگامی که وارد هنرستان موسیقی تهران شد، با آموزگاری سوئیسی به نام بازیل و معلمی ارمنی به نام حق نظریان که نواختن پیانو را به او آموزش می داد، درس خواند؛ آنها به مدت هفت سال با یکدیگر کار کردند.
شهرداد نه تنها از تمام بزرگان موسیقی که در آن زمان در هنرستان درس می دادند، از جمله مصطفی کمال پورتراب، بلکه از برادرش بزرگترش انوشیروان روحانی و جواد معروفی هم آموزش گرفت.
شهرداد روحانی پس از تحصیل در هنرستان موسیقی تهران، خانواده خود را که بسیاری از آنان هنوز در ایران هستند ترک و به اتریش سفر کرد. او در اتریش در آکادمی و هنرستان های موسیقی وین حاضر شد. سپس در اوایل دههٔ 80، بورس تحصیلی برای مطالعۀ موسیقی در دانشگاه یو سی ال ای آمریکا را پذیرفت و به این کشور رفت.
وی تاکنون نه تنها قطعات مختلفی را در سبک های متفاوت ساخته، بلکه جوایز زیادی را نیز دریافت کرده است. او همچنین از دانش آموختگان هنرستان هنرهای زیبا (کنسرواتوار) وین در اتریش است و جوایز و بورسیه های تحصیلی مختلفی، هم در اروپا و هم در آمریکا دریافت کرده است.

گفتنی ست، علاقمندان به حضور در این اجرا می توانند از طریق سایت ایران کنسرت اقدام به خرید آنلاین کنند.

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :