دومین دوره نمایش «صد در صد» با موسیقی بامداد افشار بار دیگر تمدید شد

« بازگشت به لیست | یکشنبه 22 مهر 1397 در ساعت 0 : 0 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اختصاصی سل.نیوز/ لیا شیرازی: دومین دوره از اجرای نمایش قابل تامل «صد در صد» با موسیقی بامداد افشار، تا 27 مهر ماه تمدید شد.

نمایش «صد در صد» که پیش از این طی روزهای 28 آذر تا 14 بهمن 96، هر شب از ساعت 21 به مدت 90 دقیقه در سالن استاد ناظرزاده کرمانی با طراحی صحنه و کارگردانی مرتضی اسماعیل کاشی و بازیگری ستاره پسیانی و هوتن شکیبا به روی صحنه رفته بود، قرار بود این بار در حالی از 7 شهریور تا 13 مهر در سالن 2 پردیس تئاتر شهرزاد هر شب طی دو سانس در ساعت های 17 و 20 اجرا داشت که عنوان تندیس بهترین بازیگر زن و دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد، کاندیدای بهترین کارگردانی، موسیقی و طراحی صحنه را از سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر همراه دارد و استقبال از آن، سبب شد «صد در صد» بار دیگر تمدید شود و تا 27 مهر همچنان بر روی صحنه پابرجا به کار خود ادامه دهد. دیدن این نمایش که برای کودکان زیر 12 سال ممنوع است، توسط مارکس لید نوشته شده و وحید رهبانی آن را ترجمه کرده است.

محمد قدس (مجری طرح و مدیر تولید)، سارا اسکندری (طراح گریم)، شیما میرحمیدی (طراح لباس)، رضا خضرایی (طراح نور)، محمدصادق زرجویان (طراح پوستر، ساخت تیزر، بروشور و‌ عکاس)، فراز اسکندری (ویدئو دیزاین)، راحیل مرشدی (منشی صحنه و برنامه ریز)، سینا فراهانی (مدیر اجرائی)، علی نجاریان (مدیر صحنه)، آیدا اورنگ
(مشاور رسانه ای) و ایلیا شمس (تبلیغات مجازی) دیگر عوامل نمایش «صد در صد» بوده اند.

بامداد افشار طی گفتگویی اختصاصی درباره موسیقی «صد در صد» توضیح داد: «پیشنهاد ساخت موسیقی این تئاتر زمستان سال گذشته به من داده شد و اولین درخواست کارگردان، ایجاد فضای رعب و وحشت در موسیقی به منظور تاثیرگذاری بیشتر صحنه ها بر مخاطب بود. همچنین تمایل داشتند که موزیک به سمت مدرن و الکترونیک حرکت نکند و ترجیحا فضایی که تداعی کننده دهه هفتاد که اکثرا به صورت ارکسترال با سازهای زهی و کوبه ای است را دارا باشد. این نوع بهره گیری از سازبندی و ریتم برای مخاطب آشناست و من هم تلاشم این بود که سلیقه ام را به کارگردان نزدیک کنم و بتوانم موسیقی ای بسازم که با ذهنیات ایشان هماهنگی داشته باشد گرچه از سلیقه شخصی ام فاصله داشت چرا که اصولا علاقمندم موسیقی بدیع، قابل تامل و بکر ارائه کنم و کمتر فضاهای از قبل تجربه شده را در آثارم تکرار کنم.      

وی ادامه داد: «متاسفانه در ایران برای ساخت موسیقی تئاتر هزینه آنچنانی نمی شود و نمی توان با یک ارکستر بزرگ کار کرد و گهگاه باید از سمپل ها استفاده کرد و می بایست آنچنان حرفه ای آن را انجام داد که مخاطب متوجه نشود. در هر صورت با توجه به تمام مشکلات که آهنگساز را محدود می کند و امضاء او را از اثرش می گیرد، چاره ای نیست که گاهی از این اتفاقات چشم پوشی کنیم تا یک اثر به روی صحنه برود و بتواند رضایت مخاطب را با همان امکانات محدود جلب کند لذا تمام تلاشم را برای بهترین شبیه سازی به فضای ارکسترال منطبق بر دهه هفتاد به کار بستم تا به ذهنیات کارگردان که مشرف بر متن داستان بود، نزدیک شوم به طوری که حدود 40 دقیقه و به صورت صحنه به صحنه برای آن اتود داشتم و بدین ترتیب موسیقی تئاتر «صد در صد» ساخته شد و خوشحالم که نتیجه کار مورد توجه قرار گرفته است». 

گفتنی ست، بامداد افشار که این روزها در سمت آهنگساز، فیلم سینمایی «مغزهای کوچک زنگ زده» را به عنوان آخرین ساخته هومن سیدی در اکران دارد، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد موسیقی، آھنگساز، طراح صدا در حوزه سینما، تئاتر و پرفومنس است.

گروه «اتاق» توسط ایشان به منظور کار مستقل بر روی پروژه ھای موسیقی پرفورمنس، متشکل از 20 نفر اعضا ایجاد شد و آلبوم «شهر بازی» که اواخر سال 96 به انتشار رسید، از جمله فعالیت های این گروه است. این اثر در نظر سنجی مجله فرهنگی «اُرسی» و مجله موسیقی « کادانس» بین 60 نفر از منتقدان و موزیسین ها و در میان 60 آلبومی که در سال 96 منتشر شدند، رتبه دوم را کسب کرد.

گفتنی ست، از آخرین آثار بامداد افشار که در حال حاضر وظیفه تدریس در دانشکده ھنرھای زیبای دانشگاه تهران را  بر عهده دارد و بارها در جشنواره های مختلف نامزد دریافت جایزه بهتریم آهنگسازی شده، می توان به ساخت موسیقی تئاتر «دیابولیک ، رومئوو ژولیت » ساخته آتیلا پسیانی، طراحی صدای «پروژه سی» کاری از ھمایون شجریان و سهراب پورناظری، طراحی صدا برای آلبوم «غمنومه فریدون» به آھنگسازی حسین علیزاده و نویسندگی پیمان قدیمی و همچنین  آهنگسازی نمایش برای کمپانی آلمانی «muenchner-kammerspiele» اشاره کرد.

 

 

 

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :