آخرین اجرای «ارکستر ملی ایران» به رهبری فریدون شهبازیان در تالار وحدت

« بازگشت به لیست | شنبه 27 بهمن 1397 در ساعت 0 : 0 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اختصاصی سل.نیوز/ مائده ساجدی: آخرین کنسرت «ارکستر ملی ایران» به سرپرستی و رهبری فریدون شهبازیان، شانزدهم اسفند ماه در تالار وحدت  برگزار می شود.

در این کنسرت که از ساعت 21:30 دقیقه به خوانندگی جمال الدین منبری و پوریا اخواص کار خود را آغاز خواهد کرد، قطعات «جلوه دریا»، «یاد تو (دلارام)»، «کعبه دل ها»، «فریاد از تو»، «کیستم من»، «او نیامد»، «در انتظار»، «نوای دل»، «ماه من» و «پیشه عاشقان» از ساخته های محمد سریر، حبیب اله بدیعی، همایون خرم، امین اله رشیدی، اکبر محسنی و جمال لشگری اجرا خواهد شد.

این ارکستر که پیش از این، در افتتاحیه سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر به رهبری فریدون شهبازیان و آقاوردی پاشایف (آهنگساز برجسته آذربایجانی) قطعاتی فارسی و آذری را برگزار کرده، یکی از قطعات زنده یاد جواد معروفی که به وسیله حسین دهلوی برای ارکستر نوشته شده است را نیز برای اولین بار اجرا کرد.

ارکستر موسیقی ملی ایران در سال 1377 توسط فرهاد فخرالدینی و با پشتیبانی دفتر امور موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی راه اندازی شد و در نخستین کنسرت با آوازخوانی استاد محمدرضا شجریان، قطعاتی از ساخته های علی تجویدی را اجرا کرد. همچنین این ارکستر بجز در شهرهای دیگر، در کشورهای مختلف نیز به روی صحنه رفته است. فرهاد فخرالدینی پس از 11 سال از سمت رهبری ارکستر ملی ایران استعفا داد و سپس بردیا کیارس از آذر ماه 1389 رهبر ارکستری را بر عهده گرفت. این ارکستر در سال 91 منحل شد اما 4 سال بعد، در ششم مهر ماه 95 با صدور حکمی از طرف علی اکبر صفی پور (مدیرعامل بنیاد فرهنگی ـ هنری رودکی) استاد فریدون شهبازیان به عنوان رهبر دائم ارکستر موسیقی ملی ایران منصوب شد.

گفتنی ست، علاقمندان به حضور در این اجرا می توانند از طریق سایت ایران کنسرت اقدام به خرید بلیت به صورت آنلاین کنند.  

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :