نخستین اجرای مشترک گروه موسیقی «مات» و Göksel Baktagir در ترکیه

« بازگشت به لیست | شنبه 27 بهمن 1397 در ساعت 0 : 0 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اختصاصی سل.نیوز/ فواد راسخ نیا: گروه موسیقی «مات» و  استاد « Göksel Baktagir» موسیقیدان برجسته ترکیه ای 15 فوریه (برابر با 26 بهمن) طی اجرایی مشترک در مرکز فرهنگی اربکان به روی صحنه رفتند.

فریان اکبرنژاد (سنتور)، سهیل ابراهیم پور (نی) و بهزاد محسنی (کمانچه) اعضای گروه مات، این کنسرت را با هدف ترویج موسیقی اصیل شرقی برگزار کردند و قطعاتی اصیل از موسیقی ایران و ترکیه، چند قطعه از آلبوم گروه مات و ساخته هایی از استاد baktagir را اجرا کردند.

Göksel baktagir که در این کنسرت نوازندگی قانون را بر عهده داشت، نوازنده، شاعر و آهنگساز نامدار موسیقی ترکیه، در سال 1966 در استان قرقلرایلی در مجاورت دریای سیاه متولد می شود. از سن 8 سالگی با حمایت پدرش آموزش موسیقی را ابتدا با ساز باغلاما آغاز می کند و سپس به قانون علاقمند می شود و سرانجام در سال 1988 از کنسرواتوآر امور بین الملل موسیقی ترکی فارغ التحصیل می شود.

او که  تا به امروز بیش از 500 قطعه فاخر را در کارنامه هنری خود به ثبت رسانده است، تا به امروز در داخل و خارج از ترکیه کنسرت های متعددی را به روی صحنه برده است.

همچنین در این اجرا Serkan hakkı دیگر نوازنده ترکیه ای، کلارینت می نواخت.

فریان اکبرنژاد در توضیح این اجرای مشترک اظهار داشت: «آشنایی ما و استاد baktagir به چند سال پیش برمیگردد. ایشان به شدت علاقمند به ساز سنتور بودند و یکی از دوستان، گروه مات را به ایشان معرفی کرد و پس از دیدار و گفت و شنود چند ساله و آشنایی بیشتر، وی چند بار ما را به کنسرت های خود دعوت کردند و این، آغاز صحبت برای همکاری مشترک بود که مدت ها به علت پرکاری ایشان میسر نمی شد و اجرایی که پشت سر گذاشتیم، اولین کنسرت مشترک ما محسوب می شود».

وی ادامه داد: «گروه مات در نظر دارد با ادامه فعالیت های برون مرزی خود، کنسرت هایی از این دست را بیشتر به روی صحنه ببرد لذا به زودی با اساتید دیگر نیز اجرای مشترک خواهیم داشت».

گفتنی ست، این گروه 14 فوریه نیز اجرایی را در 4 زبان فارسی، انگلیسی، ترکی و آذری به خوانندگی حامد زندی و پویا منصوری در استانبول به روی صحنه برده بود.  

 

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :