«بندیکت یاهنل» موسیقیدان آلمانی در فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه خواهد رفت

« بازگشت به لیست | شنبه 31 فروردین 1398 در ساعت 0 : 0 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اختصاصی سل.نیوز/ فرید شادکام: کنسرت تک نوازی بداهه پیانو «بندیکت یاهنل» نوازنده و آهنگساز آلمانی، هفتم اردیبهشت در سالن خلیج فارسی فرهنگسرای نیاوران اجرا خواهد شد.

در این اجرا که از ساعت 21 به روی صحنه خواهد رفت، یاهنل به عنوان آرتیست شرکت ECM  قطعاتی از ساخته های خود، متاثر از موسیقی کلاسیک به روز شده را به مدت 90 دقیقه برای علاقمندان به پیانو خواهد نواخت تا برای دومین بار و به همت نشر موسیقی «هرمس» با مدیریت رامین صدیقی پس از اجرای بیست و چهارم شهریور سال 96 در قالب فستیوال «شب های تک نوازی پیانو» برگزاری کنسرت در ایران را تجربه کند. 

وی درباره این اجرا اظهار داشته است: «هر چند ریاضیات و موسیقی گویی از دو دنیای مختلف می‌آیند اما هر دو برایم نقشی انکار ناپذیر در برقراری تعادل دارند. جوهره هر چیز شاید در تجرید و انتزاع خفته باشد، واقعیتی که چه بسا در موسیقی نیز به کمک آید،  بخصوص زمانی که پیش‌بینی یا انتظارات به‌درستی برآورده نشوند. هرگز در چنین مقاطعی ابایی نداشته‌ام تا موسیقی خود را، چه به کمک نت‌ها و چه به کمک اعداد، به سطحی از انتزاع برسانم تا در نهایت صدایی نو خلق شود.»

در بیوگرافی بِنِدیکت یاهنل آمده است: فراگیری موسیقی را در مونیخ و با نوازندگی پیانو کلاسیک آغاز کرد. دیری نگذشت که شوق گفتمان و بداهه‌نوازی با دیگر نوازندگان را در خود کشف کرد. شور به چالش کشیدن ریتم‌ها و روحیه آهنگسازی متفکرانه اما در عین حال پر احساسش خیلی زود توسط شرکت ECM در سال 2009 کشف شد. یاهنل دارای دکترای ریاضیات نیز هست که به زعم خودش منبعی الهام بخش برای خلاقیت او بوده است که به موسیقی‌اش عمق و معنای بیشتری می‌دهد. این دومین حضور او در ایران است.

لازم به ذکر است، علاقمندان به حضور در این کنسرت می توانند از طریق سایت تیوال به نشانی www.tiwall.com  اقدام به خرید بلیت به صورت آنلاین کنند.

 

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :