انصراف از اجرا برای همدردی با خانواده های داغدار

تور کنسرت های «با من بخوان» علیرضا قربانی در تهران متوقف شد

« بازگشت به لیست | یکشنبه 22 دی 1398 در ساعت 0 : 0 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اختصاصی سل.نیوز/ فرید شادکام: علیرضا قربانی از اجرای کنسرت «با من بخوان» که قرار بود در ادامه مسیر خود، طی روزهای 26 و 27 دی ماه بار دیگر در پایتخت به روی صحنه برود، انصراف داد.

تور این کنسرت ها که از 17 اردیبهشت با اجرا در تالار وحدت آغاز شده و با استقبال مخاطبین همچنان در حال تمدید و برگزاری در شهرهای مختلف است، به آهنگسازی «حسام ناصری» با رپورتوآری جدید نسبت به آثار علیرضا قربانی، به عنوان اولین کنسرت های الکتروآگوستیک این خواننده در حال انجام است که با توجه به اتفاقات اخیر وی از اجرای این کنسرت برای همدردی با مردم عزادار و گرفتار در سختی ها، انصراف داد.

خواننده آلبوم «فروغ»  پیش از این با اشاره به کنسرت خود در تهران که قرار بود هر شب طی یک سانس از ساعت 21  با حمایت «ایکس ویژن» به روی صحنه برود، در صفحه رسمی اش در اینستاگرام با آی.دی Alireza_ghorbani  خطاب به هوادرانش نوشته بود: «در این روزگار غریب که آرزوهایمان، دلتنگی‌ها، بی‌قراری‌  ها و دردهای مشترکمان را مرور می ‌کنیم، با افتخار کنسرت «با من بخوان» را این ‌بار در تالار بزرگ وزارت کشور با اجرای چند قطعه جدید، همراه ارکستری بزرگتر، کنسرت متفاوتی را روی صحنه خواهیم برد و امیدواریم با حمایت شما عزیزان بار دیگر داستان روزگار غریب ‌مان را همنوا و همصدا به اتفاق سر دهیم» .

این در حالی ست، که وی 22 مهر ماه با اعلام انصراف از اجرای این کنسرت در تهران، اظهار داشت: «الهی بیان آنچه در این روزها بر جان و جهان ما ایرانیان گذشته ست، با بضاعت واژه‌ ها حتی در شعر نمی‌ گنجد. چگونه شرح بیان باید داد اندوه مادران و پدران داغدار، همسران دل سوخته، فرزندان بی‌ پناه و مهم‌تر مام میهن را كه اینچنین به عزای فرزندان رعنای خود نشسته است. چه عشق ‌ها، چه دانایی ‌ها و چه جوان‌ هایی كه اسطوره شدند، پیش از به ثمر نشستن. مگر می ‌شود دید و دم بر نیاورد. به عنوان عضوی از جامعه هنری مستقل كشور و پیش از آن انسانی كه می ‌داند پشتوانه واقعی و مهم ‌ترین داشته‌ اش بودن در بطن اجتماع است، امروز كه از بهت و حیرت فاصله گرفته ‌ام، این یادداشت را تقدیم حضور می‌ كنم تا در ملال این روزهای خواهران و برادران داغدارم شریك باشم.
پروژه «با من بخوان» با رویكردی اجتماعی - انتقادی از سال 1397 طراحی و در سال جاری اجرا شده و مجموعه عوامل آن سعی داشتند با زبان گویای هنر كه مسئولیت بازتاب نمودها و احوالات روز جامعه را دارد، با مردم هم نوا و هم صدا باشند. از این رو پس از وقایع هولناك و غیر قابل باور روزهای اخیر احساس كردیم اجرای این مجموعه حق مطلب این روزها را ادا نمی ‌كند و قطعات، باید كامل ‌تر شده تا هم حزن خانواده‌ های این عزیزان را التیام باشد هم در حافظه جمعی تاریخی كشور این فاجعه غیر قابل باور به زبان موسیقی ثبت شود تا رسالت «با هم خواندن» را عهده دار شویم. پس علیرغم اشتیاق، تمهیدات جدی و اقدامات حرفه ‌ای برای برگزاری كنسرت‌ های تهران در روزهای 26 و 27 دی ‌ماه، با آلام روحی بسیار، مصمم به تعهد حرفه‌ ای و اجتماعی خود برای لغو كنسرت ها اقدام نمودیم.
با صراحت تمام و آگاهی كامل، انتقاد جدی خود را به رفتارهای غیر قابل گذشت و خلاف اخلاق را به دست اندركاران ابراز داشته و آرزو داریم كاش برای تسكین این اندوه جانكاه رفتار خردمندانه ‌تر، صادقانه ‌تر و مهربان ‌تری در قبال هم وطنانمان خصوصا آن ها كه در این مدت جگر گوشه‌ های خود را در آغوش ندارند از جانب حاكمیت شاهد باشیم. شاید دره عمیقی كه بین مردم و ایشان است كمی هموار شود. به هر ترتیب، به گواه تاریخ ما مردم جمع و جامعه‌ ایم و همواره در برابر ناملایمات استوار و متحدیم. این پل، پایه بسیار دارد و البته با هم بودن ما یك حماسه است و اصالت با وطن است، با ایران.

از عزیزانی كه مثل همیشه با مهر برای حضور در كنسرت‌های یاد شده برنامه ریزی كرده بودند عذرخواهی نموده و به امید خدا، با توان و اشتیاق مضاعف در فرصتی نزدیك كه شرایط مهیاتر باشد دوباره با هم می خوانیم آنچه بر ما گذشته است و البته با هم می مانیم»
همچنین علیرضا قربانی که قطعه کرمانجی «الله مزار» متعلق به منطقه خراسان شمالی با تنظیم جدید حسام ناصری را در کارنامه هنری خود دارد و در کنسرت های «با من بخوان» اجرا می کند، مدتی پیش طی یک فایل تصویری درباره اصل و پیشینه این اثر توضیح داد.

سامان صمیمی (کمانچه)، سعید نودهی (کمانچه و دوتار)، ذکریا یوسفی (سازهای کوبه ای)، مهگل صفدری و نگین گودرزی (همخوان)، آرش پاکزاد (میکس و مسترینگ) دیگر عوامل تولید این قطعه بوده اند.

لازم به یادآوری ست، وی به تازگی موسیقی فیلم سینمایی «درخت گردو» به کارگردانی محمدحسین مهدویان و تهیه ‌کنندگی سید مصطفی احمدی که قرار است برای اولین بار در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآید را با آهنگسازی حبیب خزایی‌ فر و نوازندگی کمانچه اردشیر کامکار، خوانده است.

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :