کتاب خودنوازی «مقامات دف» با تالیف «محمدرضا شادمانی» منتشر شد

« بازگشت به لیست | جمعه 7 خرداد 1400 در ساعت 0 : 0 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اختصاصی سل.نیوز/ سیامک اردستانی: کتاب خودنوازی «مقامات دف» بدون خط نت همراه با معرفی تصنیف ها و آهنگ های مناسب هر مقام با تالیف «محمدرضا شادمانی» منتشر شد.

محمدرضا شادمانی که پیش از این «خودنوازی تنبک» و جلد نخست کتاب «خودنوازی دف» را با همین شیوه به رشته تحریر درآورده بود، ضمن ارائه پنجاه نکته آموزشی موسیقی به کودکان برای مدرسین با شعار «هیچ کودک بی استعدادی وجود ندارد» در مقدمه کتاب تازه خود که با حمایت مالی شرکت شادمان گلستان کیش و توسط انتشارات امیر صدرای قشم به چاپ رسیده، نوشته است: «پس از انتشار جلد اول که با استقبال خوب لاقمندان مواجه شد، بر آن شدم تا کتاب حاضر را که شامل ریتم های بسیار زیبای دف و مقام های آن است، با همان روش کتاب نخست منتشر نمایم لذا با توجه به توضیحات مفصل همراه با عکس های آموزشی ارائه شده که از چاپ مجدد آن ها در این کتاب خودداری شده است، برای درک و یادگیری بهتر درس های این کتاب، ضروریست هنرآموزان گرامی ابتدا جلد اول کتاب «خودنوازی دف» را فرا بگیرند».

در ادامه آمده است: «مقام های دف به تعدادی از ریتم های مشهور و معروف دف گفته می شود که طی دوران بصورت سینه به سینه و عمدتا شفاهی روایت و آموزش داده شده اند. مقامات دف شامل ریتم های کوتاهی هستند که معمولا در مراسم ذکر یا شادی به طور پی در پی اجرا می شوند و این مقام ها در بین اقوام مختلف اسامی گوناگون دارند.

در این کتاب تلاش شده است این مقام ها به صورت بسیار ساده و بدون خط نت نگاشته شود تا برای همه قابل استفاده باشد. در این کتاب سعی شده از نگارش ریتم های پیچیده و دشوار پرهیز گردد تا هر کسی با هر سطحی از نوازندگی بتواند ریتم های کتاب را بنوازد».

گفتنی ست، «محمدرضا شادمانی» متولد 1349 در قائم شهر مازندران است. وی در سال 1370 مشغول فراگیری ساز تنبک نزد مجید طریقی شد و پس از آن مدارج بالاتر را نزد مجید حسابی فرا گرفت و از سال 1375 به تدریس این ساز به صورت حرفه ای پرداخت.
این هنرمند که سابقه حضور در گروه های متعدد موسیقی در داخل و خارج کشور از جمله «ماهور»، «هزاردستان»، «درویش خان» و «شهراز» را دارد، به آموزش ساز تنبک بسنده نکرده و در حوزه ردیف های آوازی موسیقی سنتی ایرانی نیز  نزد حسن حسنی، دوره های مقدماتی و پیشرفته را گذرانده است.
محمدرضا شادمانی عضو خانه موسیقی ایران بوده و همچنین دارای گواهینامه ممتاز خوشنویسی از انجمن خوشنویسان ایران می باشد.

علاقمندان به پیگیری آثار این هنرمند می توانند صفحه ایشان را با آی.دی mohamadrezashadmani  از طریق شبکه های اجتماعی دنبال کنند.

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :