در بنیاد فرهنگی ـ هنری رودکی

کارگاه آموزشی رهبری ارکستر با حضور «نصیر حیدریان» برگزار می شود

« بازگشت به لیست | ﺳﻪشنبه 18 خرداد 1400 در ساعت 0 : 0 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اختصاصی سل.نیوز/ مونا خرمی صدیق: مجموعه کارگاهی آموزشی رهبری ارکستر با حضور «نصیر حیدریان» به همت بنیاد فرهنگی ـ هنری رودکی برگزار خواهد شد.

این دوره که به صورت بلندمدت و در دوره های متفاوتی در طول هر سال و بر اساس استانداردهای بین‌المللی اجرایی خواهند شد، در واقع چهارمین دوره از این سری ورک شاپ ‌ها و مستر کلاس‌هایی از این دست محسوب می‌ شود و تصمیم بر این است، کلاس‌ها در فضاهای بنیاد رودکی همچون تالار رودکی، سالن تمرین طبقه ششم، مرکز آموزش هنری برگزار شود و در طول کلاس ها برحسب نیاز و سطح هنرجویان، چند نفر پیانیست و نیز ارکستر مرکز آموزش هنری بنیاد رودکی حضور خواهند داشت تا مباحثی همچون آنالیز پارتیتور، پارتیتورخوانی، پارتیتور نوازی روی پیانو، رهبری ارکستر، تکنیک و اصول رهبری برای شرکت کنندگان مطرح  شود.

بنیاد فرهنگی ـ هنری رودکی در فراخوان خود تاکید کرده است که حضور در این دوره‌ها مستلزم دارا بودن حداقل تخصص‌هایی همچون تئوری موسیقی، سلفژ، هارمونی، کنترپوان و علوم اولیه موسیقی بوده و در اولین جلسه حضور، آزمون های لازم توسط استاد اخذ خواهد شد و پیش نیاز شرکت در هر سطح، حضور و قبولی در سطوح پیشین است. همچنین تمامی شرکت کنندگان (به جز سطح یک) لازم است پیش از آغاز کلاس‌ ها، تسلط کامل بر روی همه قطعات اعلام شده داشته باشند. ضمن اینکه حسب نیاز متقاضیان و بر اساس تشخیص استاد، برگزاری کلاس‌ های خصوصی رهبری ارکستر نیز با شرایط خاص میسر خواهد بود.
در بیوگرافی «نصیر حیدریان» (رهبر ارکستر و استاد دانشگاه گراتس اتریش) آمده است: اولین گام موسیقی خود را در سن شش سالگی همزمان با تحصیل در مدرسه موسیقی گذاشت و در هنرستان موسیقی مشغول به تحصیل در رشته ساز ترومبون و تئوری موسیقی شد. وی پس از دریافت دیپلم در رشته ساز ترومبون به نوازنده در ارکستر سمفونیک تهران فعالیت خود را آغاز نمود و به مدت دو سال در کنار کار اصلی خود، به عنوان رهبر و سرپرست گروه کر ارکستر سمفونیک تهران نیز فعالیت داشت.

نصیر حیدریان سال ها بعد جهت ادامه تحصیل راهی کشور اتریش شد و در دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی شهر وین، رشته ساز ترومبون را زیر نظر Horst Küblböck ادامه داد و در سال 1991 تا 1997 میلادی در دانشگاه موسیقی شهر گراتز تحصیل خود را در رشته رهبری ارکستر زیر نظر استادانی همچون Martin Turnovsky,Arturo Tamayo , Wolfgang Bosic ادامه داد.

وی در سال 1999 موفق به دریافت جایزه Die Richard Wagner Stipendienstiftung شد و پس از اتمام تحصیل و در یافت دیپلم رهبری، سرپرستی چندین ارکستر و آنسامبل را به عهده گرفت و در سال 1997 تا 2003 در اپرای شهر گراتز به عنوان رهبر ارکستر مهمان قطعات اپرایی مختلفی را رهبری نمود.

همچنین اجرا در سایر شهرهای  اروپا چون اجرای اپرا با ارکستر سمفونیک بازل Sinfonieorchester Basel، اجرای اپرا به عنوان دستیار بیت فورر با اپرای زوریخ Opernhaus Zürich ، اپرای بن Opernhaus Bonn، ارکستر تالار بتهوون شهر بن Orchester der Beethovenhalle Bonn و ارکستر مجلسی مونیخ Münchner Kammerorchester، ارکستر جوانان ونزوئلا  Youth Symphony Orchestra Venezuela، ارکستر جوانان جهان World Youth Orchestra و دستیار بیت فورر در اجرای آثار معاصر آهنگسازان اسپانیایی با آنسامبل موسیقی معاصر بارسلون و . . . را در کارنامه خود دارد.

وی در سال 2003 در اپرای شهر گراتز اپرای پر چالش و پر آوازه Puch and Judy اثرHarrison Birtwistle و همچنین قطعه Begehren اثر Beat Furrer  را به عنوان رهبر ارکستر به روی صحنه برد که این اجرا در همان سال به نوشته مجله Opernwelt «دنیای اپرا» در سال 2003 به عنوان بهترین اجرا در سال لقب گرفت.

وی در تابستان سال 2015 برای برگزاری مسترکلاسهای رهبری عازم کشور کره شد و در مهر ماه سال 1394 به عنوان رهبر ارکستر میهمان به ایران دعوت شد و اپرای «عاشورا» اثر بهزاد عبدی را به روی صحنه برد و همچنین در آبان ماه 1395 به همراه ارکستر سمفونیک تهران در کشور چین در افتتاحیه جشنواره موسیقی شرکت نمود و در تیر ماه همان سال به همراه ارکستر جوانان جهان به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک تهران از کشور ایتالیا در جشنواره موسیقی فجر به همراهی ارکستر سمفونیک تهران در تالار وحدت به روی صحنه رفت.

حیدریان بهمن ماه 1397 در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر به عنوان رهبر مهمان با ارکستر رتوریک به روی صحنه رفت و اردیبهشت ماه 1398 کنسرتو ساکسیفون اریک لارسون  را با همراهی گرالد پرین فالک (سولیست ساکسیفون اهل اتریش) و سمفونی شماره سه مندلسون را به عنوان رهبر مهمان با ارکستر سمفونیک تهران اجرا کرد.

نصیر حیدریان از سال 2003 به عنوان استاد دانشگاه در رشته رهبری ارکستر در دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی شهر گراتز فعالیت دارد و سرپرستی ارکسترهایی همچون ارکستر بادی، موسیقی فیلم را به عهده دارد و در کنار کار اصلی و هنری خود، مستر کلاس ‌های رهبری متعددی را در کشور اتریش، کره و ایران برگزار می ‌نماید.

گفتنی ست، متقاضیان برای ثبت نام و شرکت در دوره، می توانند به صورت حضوری به مرکز آموزش هنری بنیاد رودکی به نشانی خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار، روبروی تالار وحدت مراجعه و یا از طریق صفحه مجازی برای حضور در این کارگاه ها اقدامات لازم را انجام دهند.

 

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :