با حضور «محمد معتمدی»

فصل اول «لیگ سرود ایران» به همت مرکز موسیقی مأوا برگزار شد

« بازگشت به لیست | شنبه 30 بهمن 1400 در ساعت 0 : 0 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

سل.نیوز: نخستین لیگ سرود ایران به همت مرکز موسیقی مأوا برگزار شد، گروه سرود رهروان شهدا از تهران مقام اول این لیگ را کسب کرد.

مرکز موسیقی مأوا از زیرمجموعه های سازمان هنری رسانه ای اوج، اختتامیه لیگ سرود ایران را برگزار کرد. در نخستین لیگ سرود ایران، گروه سرود رهروان شهدا از تهران مقام نخست را کسب کرد و گروه‌های طاها از اصفهان و رایة‌الهدی از قم به ترتیب دوم و سوم شدند.

آیین اختتامیه نخستین لیگ سرود ایران بعد از ظهر جمعه 29 بهمن در پردیس تئاتر تهران و با حضور اعضای 40 گروه برتر این لیگ و با اجرای عبدالله روا، برگزار شد.

خوانندگانی چون محمد معتمدی و علی‌اکبر قلیچ، از جمله هنرمندان حاضر در مراسم اختتامیه بودند و اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی میهمان ویژه مراسم بود.

نخستین سخنران مراسم سهیل سرافرازی، دبیر لیگ سرود بود که در آغاز با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری درباره شعر، ترانه و سرود، گفت: در فصل اول بیش از دو هزار سرود در سراسر کشور اجرا شد و بیش از نود گروه در جریان مداوم لیگ بودند.

وی افزود: در فصل آینده تغییراتی داریم و جام حذفی و دو مدل اجرای جدید لیگ را اضافه خواهیم کرد.

وی سپس به قدردانی از دست اندرکاران لیگ پرداخت و در گام نخست از گروه‌های سرود تشکر کرد که در همه فصول لیگ حضور داشتند.

سرافرازی به ویژه از ابوفاضلی، غدیریان و مرکز موسیقی مأوا و نیز سازندگان موسیقی، آهنگسازان و شاعران گروه‌های سرود تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد که دومین دوره لیگ سرود در سال آینده با حضور دلسوزان این عرصه همانند امسال به خوبی ‌و با قدرت ادامه یابد.

در ادامه ویدئوی کوتاهی از ایده‌پردازی تا اجرای سرود گروه‌های مختلف در لیگ معرفی و در آن اعلام شد، بیش از 9 هزار اجرا توسط 600 گروه سرود اجرا شد که ویژه برنامه‌های اربعین، شهادت سردار سلیمانی، ماه رمضان، ماه محرم، ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار و موضوع مطالبه گری نوجوانان از آن جمله بوده‌اند.

در ادامه گروه سرود نسیم رحمت به اجرای زنده سرودی در پاسداشت میهن عزیزمان ایران پرداخت.

پس از آن محمد معتمدی در تریبون سخنرانی قرار گرفت و درابتدای سخنانش بیتی از سعدی خطاب به عبدالله روا خواند: «روا بود که چنین بی حساب دل ببری /

مکن که مظلمه‌ی خلق را جزایی هست»

وی سپس گفت: خوشحالم که در جمع عزیزانی هستم که فعالیت آنها سرود است. شروع کار من هم در موسیقی هم از مدرسه و گروه سرود بود. اینکه این بچه‌ها با شور و شوق سرود اجرا می‌کنند من را به دوران کودکی پرتاب می‌کند. من هم در کانون جوانه‌های کاشان و هم در مدرسه محتشم کاشانی عضو گروه‌های سرود بودم و سرودهای کودکی من فکر می‌کنم در آرشیو صدا و سیما وجود دارد.

معتمدی ادامه داد: گروه‌های سرود در زمان کودکی من امکانات الان را نداشتند و آهنگسازی‌ها ساده بودند. البته ما عشق و به کار داشتیم. علاقمندی ورود به دنیای موسیقی در من هم در همان زمان  ایجاد شد و خیلی از دوستان من که حضور حرفه‌ای در موسیقی دارند، از همین گروه‌های سرود آغاز کردند.

معتمدی افزود: حضور در گروه‌های سرود برای بچه‌ها خیلی مفید است و باعث می‌شود روابط اجتماعی را به خوبی بیاموزند و نحوه تعامل جمعی را به آنان یاد می‌دهد و نیز می‌آموزند که چطور در این عرصه کاری را شروع کنند. همچنین تأثیر بزرگی در شخصیت اجتماعی بچه‌ها دارد و می‌تواند نوید این را داشته باشد کهه بچه‌ها در آینده برای اجتماع نقش‌آفرینی کنند.

این خواننده مطرح کشورمان ادامه داد: تردید ندارم که این بچه ها پتانسیل زیادی در موسیقی دارند و در سایه توجهات بزرگ‌ترها به درجات بالای هنر خواهند رسید.

در ادامه گروه نسل جدید هم به اجرای زنده برنامه خود، نوازندگی آهنگ‌های شناخته شده با چوب و سازهای کوبه‌ای پرداختند. بخشی از برنامه این گروه اجرای آهنگ «ای ایران» بود که با استقبال حاضران مواجه شد.

در ادامه احسان خداپرست، قائم مقام مرکز موسیقی مأوا، با بیان سخنانی گفت: مأوا در سال 95 اولین مأموریتی که از سازمان اوج دریافت کرد این بود که سرود را در کشور زنده کند.

وی تاکید کرد: سرود در دهه‌های شصت و هفتاد در کشور جریان‌سازی کرد و کارکردهای خودش را نشان داد اما بعد از آن سرود تبدیل به جریان خموده شد. اما الان در مأوا و دیگر مجموعه‌های فعال در قالب سرود می‌بینم که سرود، زنده شده است.

خداپرست ادامه داد: در اوایل کرونا که مجموعه‌های فرهنگی نمی‌دانستند چگونه دل مردم را شاد کنند، گروه‌های سرود توانستند فضای امیدواری را در کشور ایجاد کنند. امر گروه‌های سرود می‌توانند جریانی را ایجاد کنند و آن را به قالب‌های دیگری تسری دهند.

وی با بیان اینکه سرود یکی از مردمی‌ترین و انقلابی‌ترین قالب‌های هنری محسوب می‌شود، ادامه داد: در سال 1400 شاهد فعالیت گروه‌های سرود بسیاری بودیم و مأوا برای اینکه بتواند فعالیت آنها را نشان دهد، تلاش کرد تا سرود را زنده کند و الان می‌بینیم که سرود زنده است و جریان دارد و جریان‌ساز است.

قائم‌مقام مرکز موسیقی مأوا ادامه داد: یکی از دغدغه‌های ما رویداد و جشنواره برای اجرای سرود بود اما جشنواره ها تکراری شده بودند، اینکه گروه‌های سرود اجرا و داوران هم آن را داوری کنند خیلی تکراری بود. به همین دلیل چند ماه همفکری کردیم که به برگزاری لیگ سرود انجامید. یک سال با گروه‌های سرود همراه بودیم والان جشن یک‌سالگی لیگ را برگزار می‌کنیم و فصل دوم هم سال آینده برگزار می شود.

وی در پایان خبر داد: در سال 1401 مأوا اقدام به راه‌اندازی تیم ملی سرود نوجوانان ایران خواهد کرد.

در ادامه مراسم مسابقه اجرای سرود شاه مردان با حضور شرکت‌کنندگان در مراسم برگزار شد.

سپس اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد به ایراد سخنرانی پرداخت. وی با اظهار شادمانی در جمع گروه‌های سرود، گفت: خوشحالم که این اتفاق مبارک در این ایام و با حضور شما رخ می‌دهد. تشکر می‌کنم از دست‌اندر کاران این رویداد باشکوه‌ که بیش از صد هزار نفر در کشور عضو آن هستند.

وی ادامه داد: جای بسی خوشبختی است که علاقمندان‌ وارد این عرصه شده‌اند. تبریک می‌گویم به شما که وارد این عرصه شده‌اید.

اسماعیلی ادامه داد: هنر سرود از محصولات انقلاب اسلامی بوده و از حوالی انقلاب تا پایان جنگ تحمیلی یکی از مهمترین فضاهای هنری و فرهنگی برای بچه‌های گروه سرود بود. در دهه شسصت این هنر بسیار مورد توجه بود و مفاهیم عمیق انقلاب و دفاع مقدس در این قالب روایت می‌شد؛ اما بعد از جنگ تحمیلی و تغییر فضای فرهنگی در دو دهه این موضوع کم‌فروغ شد.

اسماعیلی تأکید کرد: با آغاز دهه نود با فراخوانی که رهبری معظم و فرزانه انقلاب دادند، مجدداً شاهد رونق‌گیری‌فضای‌ سرود شدیم. ابتکار دوستان در سازمان اوج برای احیای سرود را ارج می‌نهیم و از همت سازمان اوج و همکارانشان تشکر می‌کنم که لیگ سرود را پایه‌گذاری کردند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان اظهار کرد: برنامه ‌اصلی ما در وزارت فرهنگ در دوره جدید،  احیای سرود است و بر این اساس دفتر سرود و آهنگ‌های انقلابی را در معاونت هنری وزارت فرهنگ راه‌اندازی کردیم. همچنین در سال‌های آینده در جشنواره‌های فجر این هنر را مورد اهتمام قرار خواهیم داد. در ۱۱ استان محروم هم آموزش سرود رایگان در حال انجام است. امیدوارم با یک همت جمعی و همکاری همه نهادها، شاهد پرشکوه‌تر شدن سرود در کشور عزیزمان باشیم.

پس از پایان سخنان وزیر فرهنگ، گروه نسل جدید، دومین برنامه زنده خود را که نوازندگی با دستان خالی بود را اجرا کرد. پس از آن علی‌اکبر قلیچ، به اجرای برنامه خود ترانه صبح غدیر پرداخت.

در پایان گروه‌های برتر لیگ از سوی مجری معرفی شدند و با حضور در جایگاه‌ها جوایز، جام و مدال‌های خود را دریافت کردند.

رتبه‌های برتر عبارت بودند از:

رتبه اول و قهرمان اولین دوره لیگ سرود: گروه رهروان شهدا از تهران به سرپرستی محسن بوربور (تندیس طلا و مدال‌های طلا، 12 میلیون تومان جایزه نقدی و امتیاز تولید یک نماهنگ)

رتبه دوم: گروه سرود طاها از اصفهان به سرپرستی سید فرشید پاکروان (جام نقره‌ای و مدال‌های نقره، 8 میلیون نقدی و امتیاز تولید دو قطعه صوتی)

رتبه سوم: گروه سرود رایةالهدی از قم به سرپرستی حجت‌الاسلام رحمتی (جام برنزی و مدال‌های برنز، 7 میلیون تومان وجه نقد و امتیاز تولید یک قطعه صوتی)

اجرای نقاشی زنده نشان ویژه نخستین لیگ سرود کشور  در زمان برگزاری آیین اختتامیه، از ویژه برنامه‌های اختتامیه بود که با استقبال شرکت کنندگان مواجه شد.

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
بنر داخلی 01 - آکادمی دلانبنر داخلی 02 - استودیو دلانبنر داخلی  06 - ونن جلالی