مجموعه برترین آثار طی شصت سال

کتاب «حاصل عمر» اثر استاد محمد اسماعیلی در فرهنگسرای اندیشه رونمایی شد

« بازگشت به لیست | شنبه 31 ارديبهشت 1401 در ساعت 0 : 0 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اختصاصی سل.نیوز/ میلاد کیانزاده: مراسم رونمایی کتاب «حاصل عمر» با تالیف استاد «محمد اسماعیلی» نوازنده پیشکسوت تنبک در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

این کتاب که شامل آثار ساخته و نواخته شده استاد «محمد اسماعیلی» طی شش دهه گذشته است، توسط مدیریت موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با مشارکت فرهنگسرای اندیشه، سی اردیبهشت ماه از ساعت 17 طی ویژه برنامه ای با حضور استاد اسماعیلی، شاگردان و علاقمندان ایشان رونمایی شد.   

در این مراسم دونوازی سنتور و تنبک و گروه نوازی توسط گروه تنبک نیز در دو بخش شامل آثار محمد اسماعیلی و قطعاتی از کتاب «حاصل عمر» توسط دست اندرکاران نشر اثر اجرا شد.

استاد «محمد اسماعیلی» با نام اصلی «محمد علی اسماعیلی متین» که به اهتمام وی این جشنواره برگزار شد، متولد چهارم شهریور 1313 در تهران، موسیقیدان و نوازنده برجسته تنبک و دارای مدرک درجه یک هنری، معادل دکترا است  که به علت آغاز همکاری با استاد «حسین تهرانی» در سال 1330 شیوه نوازندگی او را آموخت و در گروه های موسیقی وزارت فرهنگ و هنر مشغول به کار شد و پس از پنج سال نوازندگی در ارکسترهای موسیقی ملی، اجرا در کشورهای آفریقایی، آسیایی، اروپایی و آمریکایی را به منظور معرفی موسیقی اصیل ایرانی آغاز کرد.

همچنین وی از سال 1343 آموزش در هنرستان موسیقی ملی را آغاز کرد و یک سال بعد نیز سرپرستی گروه تنبک وزارت فرهنگ و هنر آن زمان را بر عهده گرفت.

همچنین وی در دهه 60 با هنرمندان صاحب نامی همچون فرامرز پایور (سنتور)، جلیل شهناز (تار)، علی اصغر بهاری (کمانچه) و محمد موسوی (نی) گروه «اساتید موسیقی ایران» را تشکیل دادند و اجراهای متعددی در اروپا، آسیا و آمریکا به روی صحنه بردند.

این هنرمند ارزشمند تا به امروز در کنار آثار ارزشمند متعدد توانسته شاگردان ماهری تربیت و به گنجینه موسیقی ایران اضافه کند. فرزند وی «مجید اسماعیلی» نیز از نوازندگان بنام ویلنسل است.

گفتنی ست، علاقمندان به پیگیری آثار این هنرمند گرانقدر می توانند از طریق آی.دی mohammad_semaeili_matin دراینستاگرام، ایشان را دنبال کنند.

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :