استاد «داود جعفری امید» نوازنده برجسته ویولنسل درگذشت

« بازگشت به لیست | یکشنبه 20 آذر 1401 در ساعت 0 : 0 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اختصاصی سل.نیوز/ پرنیان نوایی: استاد «داود جعفری امید» موسیقیدان و نوازنده ویولنسل بیستم آذر ماه در سن 93 سالگی دار فانی را وداع گفت.

«داود جعفری امید» سال 1308 در تهران متولد شد و پس از پایان تحصیلات ابتدایی وارد دبیرستان رازی شد اما در سال دوم دبیرستان با تشویق ‌های علی محمد خادم میثاق که از دوستان پدرش بود به هنرستان عالی موسیقی به مدیریت پرویز محمود راه یافت.

این هنرمند در هنرستان ساز ویولنسل را به ‌عنوان ساز تخصصی خود انتخاب کرد و نوازندگی این ساز را تحت نظر اساتیدی همچون «میس خوتسیف» و «سورن آراکلیان»  آموخت.

این هنرمند بعد از طی تحصیلات تکمیلی در حوزه نوازندگی به‌ عنوان معلم موسیقی نیز به فعالیت خود ادامه داد و در این مدت هنرمندانی از جمله حمید کازرانی، محسن تویسرکانی، مجید اسماعیلی، مهسا قاسمی، ندا خماند، صنم قره داغی، نسیم سعد، ژابیژ زربخش، آنکیدو دارش و نرسی جعفری امید زیر نظر او تربیت یافتند.

فرماندهی موزیک تیپ رشت، همکاری با ارکستر سمفونیک تهران، همکاری با ارکسترهای مختلف رادیو، تدریس در هنرستان عالی موسیقی، تدریس در هنرستان موسیقی ملی و داوری جشنواره موسیقی جوان از جمله فعالیت‌های این هنرمند در عرصه‌ های اجرایی بود و بهمن سال 1395 در دومین «آیین سال نوای موسیقی ایران» از مقام وی تجلیل به عمل آمد.

«محمد اله یاری» (مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) طی پیامی ضمن تسلیت درگذشت این استاد گرانقدر نوشت: «با اندوه فراوان، خبر رسید که استاد داوود جعفری امید نوازنده پیشکسوت ویولنسل از جمع اهالی هنر شریف موسیقی رخت سفر بربست؛ پیشکسوتی فروتن که با ذوقی لطیف بین لحن‌ها و نغمه‌ها، پیوندهایی دلنشین و خاطره‌انگیز می‌آفرید. زنده‌یاد جعفری امید نمونه کاملی از اخلاق بود و همین عامل باعث شده تا هنرش نزد مردم ماندگار باشد. فقدان این هنرمند شریف را به جامعه موسیقی کشور و خانواده محترم آن مرحوم تسلیت گفته و برای ایشان مغفرت و برای بازماندگان صبر و شکیبایی از درگاه خداوند متعال مسئلت می کنم».

روحش شاد و نامش ماندگار

 
 

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
بنر داخلی 005