با نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی «جیمز کامرون»

«آوتار: راه آب» با موسیقی «سایمون فرانگلن» در صدر فیلم های پرفروش جهان

« بازگشت به لیست | یکشنبه 4 دی 1401 در ساعت 0 : 0 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اختصاصی سل.نیوز/ مائده ساجدی: فیلم سینمایی «آواتار: راه آب» ساخته جیمز کامرون با موسیقی «سایمون فرانگلن» جز پنج فیلم پرفروش سال قرار گرفت.

با اینکه ده روز از اکران قسمت دوم «آواتار» با عنوان «راه آب» (Avatar: The Way of Water) با حضور بازیگرانی همچون «سم ورثینگتون»، «زوئی سالدانیا»، «سیگورنی ویور»، «استیون لانگ» و «کیت وینسلت» می گذرد، فروش بالغ بر 855 میلیون دلاری (253.7 میلیون دلار در گیشه داخلی و 600 میلیون دلار در سطح بین المللی)، نام آن را جز پنج فیلم پرفروش جهان قرار داده است و انتظار می رود تا پایان سال میلادی جاری به مرز فروش یک میلیارد دلار برسد.

این فیلم که داستانی از جیمز کامرون، جاش فردمن و شان سالرنو را به تصویر می کشد، بر اساس نظرسنجی منتشر شده در وب سایت «متاکریتیک» 78 درصد نظر مثبت مخاطبین را به خود جلب کرده و دارای امتیاز 7.1 از ده است. همچنین منتقدین سینماسکور امتیاز A را برای این فیلم در نظر گرفته اند.

آلبوم موسیقی این فیلم به آهنگسازی « سایمون فرانگلن» شانزدهم دسامبر سال جاری برابر با 25 آذر توسط لیبل هالیوود ریکورد روانه بازار موسیقی شد و سه روز بعد نیز نسخه اکسپندد (EP) آن در قالب 10 قطعه عرضه شد.

در ابتدا قرار بود «جیمز هورنر» آهنگسازی چندگانه «آواتار» را انجام بدهد اما او در ژوئن سال 2015 بر اثر سقوط هواپیمای شخصی اش درگذشت و دسامبر 2019 سایمون فرانگلن که پیش از این در ساخت موسیقی فیلم «بیگانه» سال 1986) و «تایتانیک» (سال 1997) با هورنر و کامرون همکاری داشت، به پایان رساندن کار ناتمام هورنر را برعهده گرفت.

قطعه «Song Chord» این آلبوم که توسط سایمون فرانگلن و زویی سالدانا اجرا شده و قطعه   «Nothing Is Lost - You Give Me Strength » را نیز «ایبل مکنن تسفی» خواننده، ترانه سرا و آهنگساز کانادایی که با نام هنری «د ویکند» (The Weeknd) فعالیت می کند، اجرا کرده است.

« سایمون فرانگلن» (Simon Frabglen) آهنگساز انگلیسی موسیقی کلاسیک و موسیقی فیلم در سال 1963 در وست مینستر لندن به دنیا آمده و تا به امروز موسیقی چهار فیلم او جز فهرست پرفروش‌ ترین فیلم‌ها و شش آلبوم بین پرفروش‌ ترین آلبوم‌های تمام دوران ها قرار گرفته است.

«نیک فرانگلن» آهنگساز و تهیه کننده و «هانس کلر» نوازنده و نویسنده به ترتیب برادر و عموی بزرگ سایمون هستند که نشان می دهد وی در خانواده ای اهل موسیقی و هنرمند متولد شده است.

او که برای ساخت موسیقی «آواتار» نامزد دریافت گلدن گلوب و گرمی شده است، در طول سالها فعالیت حرفه ای خود با خوانندگان بزرگی همچون مایکل جکسون، سلین دیون، ویتنی هیوستون، مدونا، باربرا استرایسند، کوئینسی جونز، دیوید فاستر، تونی براکستون، لوچیانو پاواروتی، جولی کروز، مونیکا دنیس براون و . . . در ساخت بیش از چهارصد قطعه همکاری داشته است.

 

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :